BİBERİYE

Posted on Ekim 16 2008 - Posted Under: | B | - by admin

* Sarılık, karaciğer ve dalak hastalıklarında suyu çıkarılır, 25 gr. alınır serkencebin ile birlikte içilirse bu hastalıklara şifa verir. Kumları döker, idrarı söktürür, yür cutta beliren şişkinlikleri indirir. Soğuktan mütevellid göz ağrısında yaprakları göz üzerine konursa şifa verir,
Biberiye, kaynatılır çay gibi içilirse; şu hastalıklara karşı iyi gelir: Kalbe, ciğere, dimağa, mideye kuvvet verir. Kalbi ferahlandırır, idrarı ve aybaşı kanamalarını söktürür; sarılığa da iyi gelir. Vücuttaki tıkanık damarları açar, mide ve bağırsak gazlarını çıkarır. Biberiye bal ile merhem haline getirilerek yaralar üzerine sürülürse şifaya kavuşturur ve iltihaptan salim eder. Kaynatılır elde edilen suyu, bala karıştırılır, iyileşmeyen yaralar pansuman yapılırsa iyileştirir. Biberiye suyu göze sürülürse gözün kuvvetini çoğaltır. Korkulu rüya gören başı altına kor uyursa korkulu rüya görmekten emin olur. Yağı çıkarılarak soğuktan mütevellid ağrılara karşı sürülürse çok iyi gelir.
* Ayrıca bu mübarek bitki mideye kuvvet verir, kanı safileştirir, tıkanık damarları açar, nefes darlığına ve, sarılığa da iyi gelir.

Comments are closed.