AYVA

Posted on Ekim 16 2008 - Posted Under: | A | - by admin

Bir gün Resulü Ekrem’in huzuru saadetlerine gitmiştim, mübarek ellerinde bir ayva vardı. Ayvayı bana verdi ve şöyle buyurdu:
«Bu ayvayı al muhakkak ki bu ayva kalbe kuvvet verir, kalbdeki sıkıntıyı giderir, ağız kokusunu izâle eder.»
Diğer Hadîsi Şerifte
«Hamile olan hatunlarınıza ayva yediriniz, zira ayva kalbe rahatlık verir, insandaki sıkıntıyı alır; doğan çocuk güzel yüzlü olur.»
* Ayvanın çiçekleri bal ile macun yapılır da yemeklerden sonra birer kaşık yutulursa dimağa ve kalbe acayip kuvvet verir.
«Hamile kadın üçüncü ayında ayvayı çok yerse doğan-çocuğu güzel yüzlü olur, sütten mütevellit meme şişerek şancı yaparsa ayva, bal ile birlikte pişirilerek, lapa haline getirilir ve memenin üzerine konursa ağrısını alır, şişliğini de indirir.»
İbni Sînâ Kânûn’unda diyor ki:
«Ayvanın suyu çıkarılır, elde edilen bu mayi zâtürrie ve kan tüküren hastalara içirilirse faydası görülür. Çekirdekleri alınarak kaynatılır da suyu sıcak sıcak içilirse ses kısıklığım, öksürüğü giderir, göğsü yumuşatır. Ayvadan şerbet yapılır içilirse azalan cinsel arzuya kuvvet verir.»
* Ayvanın çiçekleri, bal ile macun yapılır ve birer kaşık yutulursa kalbe kuvvet verir.
* Ayva suyu içilirse kalbe ve mideye kuvvet verir, hazım ettirir, kusmayı ve ameli keser.
«Ayva yenirse insandaki harareti keser, mideye kuvvet verir.»

BOL vitamin içeren ayvanın, çiğ yenilmesi tavsiye edilmiyor. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pişirildikten sonra yenmesi uygun görülüyor. Ayva, ishal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını ve basurun doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir.

Comments are closed.