YAĞLARIN YAPILIŞI

Posted on Eylül 22 2008 - Posted Under: BİTKİSEL YAĞLAR - by admin

İnsan vücuduna karşı çok şifalı yağlar:

KINA YAĞI: Halis zeytinyağı içine kına konarak çalkalanır. Bir şişe içine konarak bir müddet güneşe karşı asılır. Bu yağ yaraları iyi eder. içilirse içteki yaraları iyi eder. (Sünnet yarasına sürütürse iyi gelir, çabuk kaynatır:)

SARIMSAK YAĞI:
Sarımsak   ……………………… 100 gr.
Hardal    ………………………… 25 »
Karabiber ………………………. 25 »
Anason………………………….. 25 »
Kuyruk yağı……………………. 200 »
Bunlara biraz su ilAve ederek- bir, arada suyu uçana kadar kaynatılıp yağ elde edilecektir. Bu yağın tertibini yapan tartısını altınla verir. kemiklerdeki sancıyı giderir. Adaleler bu yağ ile ovulur.

LAKVA YAĞI :
Çöre otu   …………………………. 25 gr.
Çemen ……………………………… 25 »
Susam veya halis zeytinyağı … 50 »
Sıcak su   …………………………. 100 »
Bunlar kavrularak kaşıkla ezilecek kaynar Su üzerine dökülecek, kaynatılarak suyu uçurulacaktır. Bu yağdan sağır kulağa bir kaç damla damlatılırsa, bir günde açar. Kulak zarı patlamış ise fayda vermez. Bu yağ soğuduktan sonra bir şişeye konarak içine bir badem atmalıdır. Badem tortuyu dibine indirir yağı safileştirir. Eğer bu yağ inbikle yapılırsa, daha ince ve iyi olur.KARABİBER YAĞI :

Karabiber ……………………35 gr.
Zeytin yağı ………………… 3 Fincan
Su…………………………….. 450 gr.
Karabiber ve; zeytin yağı, su ilave edilerek, kaynatılırsa suyu uçurulup yağı elde edilir.  (Soğuktan olan ağrıların) Ağrıyan mafsal üzerine sürülerek ovulur.

ÇEMEN YAĞI :
Çemen………………………… 500 gr.
Çöre otu……………………….. 50 »
Zeytin yağı …………………. 300 »
Hepsi karıştırılıp ezilecek (Ateş üzerinde) üzerine kaynar su dökülmeli, su üzerine çıkan yağı kaşıkla alarak temiz bir şişeye koymalı, içine (3-5) tane badem atılarak yağ süzdürülmelidir. (Bu yağ da kulağa kaçan suyu dışarı akıtır.)

PAPATYA YAĞI :
Papatya su ile kaynatılır, suyu alınır zeytin yağı katılarak su uçana kadar kaynatılır. Elde edilen yağ papatya yağıdır. Bir şişeye konarak içine (1-2) Badem atılır, icab ettiği vakit kulağa damlatılır.Bu yağ çok soğuk olursa güneşte veya sıcak su içinde ısıtıldıktan sonra kulağa damlatılmalıdır.

Incoming search terms:

  • dühnül lakva yağı
  • bitkisel yağların yapılışı
  • bitki yağlarının yapılışı
  • yagın yapılışı

Comments are closed.